Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Zespół Schónleina-Henocha

W zespole Schónleina-Henocha dochodzi do nagłego pojawienia się plamicy krwotocznej w skórze i w śluzówkach przewodu pokarmowego. Etiologia tego zespołu jest niezupełnie wyjaśniona. Pojawienie się jednak plamicy krwotocznej w pewien czas po przebyciu jakiegoś zakażenia (najczęściej streptokokowego) lub po spożyciu pewnych leków lub pokarmów przemawia za udziałem mechanizmów odpornościowych w powstawaniu omawianego schorzenia. Z tego też powodu uważa się na ogół zespół Schónleina-Henocha za odczyn alergiczny ze strony śród- błonków naczyń na rozmaite alergeny.

Chorobę cechuje duża wielopostaciowość objawów klinicznych. Najczęściej pojawiają się symetryczne wybroczyny krwotoczne na częściach wyprostnych kończyn górnych i dolnych (rys. 88). Rzutowi tych wybroczyn towarzyszą zwykle zmiany pokrzywkowate skóry oraz obrzęk i bolesność stawów (postać stawowa opisana przez Schónleina). Rzadziej w obrazie chorobowym dominują napadowe bóle brzucha oraz śluzowo- -krwiste stolce (postać brzuszna opisana przez Henocha). Objawy brzuszne mogą towarzyszyć zmianom skórno-stawowym, lub też występować samodzielnie. Stwarzają one wtedy duże trudności rozpoznawcze i są przyczyną błędnych skierowań dzieci do oddziałów chirurgicznych.

Jako wyraz uszkodzenia śródbłon- ków naczyniowych w opisywanym zespole często występuje kłębuszkowe zapalenie nerek. Pogarsza ono rokowanie tej choroby — łagodnie przebiegającej, choć mającej skłonność do nawrotów. Próby hemostatyczne łącznie z objawem opaskowym wypadają ujemnie. Eozynofilia jest objawem niestałym.

W rozpoznaniu różnicowym rozważyć trzeba zespół ostrego brzucha i .skazę małopłytkową. Zmiany skórne różnicować należy z podobnymi nieraz zmianami w przebiegu rozmaitych zakażeń, zwłaszcza powolnego zapalenia wsierdzia i posocznicy.

Leczenie polega na stosowaniu pred- nisonu i ACTH oraz witamin C i P. Ryc. 88. Choroba Schonleina-Henocha. Konieczne jest staranne poszukiwanie i usuwanie zmian ogniskowych. W razie stwierdzenia zmian w moczu należy postępować jak w ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *