Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Zdaniem White i Wiltse

Ponieważ rozległe laminektomie wykonuje się obecnie powszechnie, od czasu do czasu powraca na łamy prasy fachowej temat destabilizacyjnego wpływu tych zabiegów na kręgosłup. Jedni autorzy uważają, że laminektomie połączone z facetektomiami pociągają za sobą niestabilności kręgosłupa oraz podwichnięcia, a co za tym idzie wywołują ból i objawy neurologiczne (Schlesinger, Bette i wsp., Narmon, Horwitz, Macnab, Marmor i wsp.). Z kolei inni są zdania, że usuwanie tylnych segmentów kręgosłupa nie powoduje szkody (Hanraetz, Epstein, Hirsch, Teng i Papathedoron, Schatzker i Pennal, Wilson). Większość jednak uważa, że zbyt rozległe usuwanie tylnych segmentów kręgosłupa jest ryzykowne, gdyż grozi niestabilnością.

Zdaniem White i Wiltse do niestabilności dochodzi w tych przypadkach, w których istnieją szczególne okoliczności, jak: pierwotna choroba neurologiczna, gościec, kręgozmyk zwyrodnieniowy, czy też w wyniku nowego urazu po odbarcze- niu kręgosłupa (także Horwitz, Marzmor i Bechtol).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *