Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

HORMON CIAŁKA ŻÓŁTEGO I JEGO POCHODNE

Hormon ciałka żółtego (progesteron) wytwarzany jest w ciałku żółtym, w łożysku i w niewielkich ilościach w korze nadnerczy. Hormon ten ulega bardzo szybko przemianie w macicy i w wątrobie na tzw. pregnandiol i występuje dlatego w tkankach, we krwi i w moczu jedynie w7 ilościach minimalnych. Należy przyjąć, że jajnik kobiety wytwarza około 25 mg progesteronu miesięcznie (w drugiej połowie cyklu miesięcznego). W początku ciąży progesteron wytwarzany jest głównie w komórkach luteinowych ciałka żółtego, podczas gdy w drugiej jej połowie i pod koniec u większych ssaków w łożysku.

Progesteron działa, jak wiadomo, na śluzówkę macicy kobiet w okresie wy- dziclniczym cyklu miesięcznego {stadium secretionis mucosae uleri), któremu odpowiada w jajniku okres dojrzewania i trwania ciałka żółtego. Brak jego doprowadza do ukończenia cyklu miesięcznego i wystąpienia samej miesiączki.

Przygotowanie śluzówki macicy do zagnieżdżenia jaja i umożliwienie rozwoju płodu. Ponieważ hormon rujowy i progesteron wytwarzane są kolejno w pewnych okresach wskutek działania gonadotrofmy A (thylakentriny) i gonadotrofiny B (metakentriny), błona śluzowa macicy jest przygotowana na działanie progesteronu przez poprzednie działanie ciał rujopędnych. Wpływ progesteronu polega na wywoływaniu w niej zmian wydzielniczych, niezależnie od wpływu na zwiększenie się ilości glikogenu w komórkach śluzówki.

Hamowanie zależnej od ciał rujopędnych kurczliwości macicy i jajowodów. Obie te czynności mają decydujące znaczenie dla utrzymania ciąży. Usunięcie ciałka żółtego u ciężarnych zwierząt, których łożysko nie wytwarza progesteronu (np, u szczurów), staje się powodem poronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *