Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Rozwój mięsaka w istniejącym uprzednio mięśniaku macicy

Ograniczone mięsaki przypominają nieraz do złudzenia mięśniaki, które uległy zwyrodnieniu złośliwemu (myoma malignum). Rozwijają się prawie zawsze w trzonie macicy.

Mięsak rozlany ściany mięśniowej macicy stanowi schorzenie, które, wr porównaniu z mięsakiem ograniczonym, wskazuje zasadnicze cechy odmienne. Rozwija się on z tkanki łącznej podścieliska. Nie ma torebki, nie tworzy ściśle ograniczonych guzów, ale wpływając na równomierne powiększenie się narządu upodabnia go do macicy ciężarnej i to zarówno pod względem kształtu, jak i względnej miękkości. Guz zbudowany jest z komórek okrągłych i wrzecionowatych, które zajmują całą grubość ściany mięśniowej.

Rozwój mięsaka w istniejącym uprzednio mięśniaku macicy zdarza się w 1-2% przypadków i rozwija się zwykle w środku guza. Nie zawsze mamy tu do czynienia z mięsakowatym zwyrodnieniem właściwego utkania mięśniaka (myoma malignum, leiomyoma malignum). Częściej mięsak powstaje w obrębie mięśniaka wskutek złośliwego bujania pewnego zespołu komórek podścieliska, co tłumaczy, że – mimo obecności kilku mięśniaków — schorzenie to dotyczy zwykle tylko jednego. Ulegają mu mięśniaki podśluzowe i śródścienne, rzadziej podsurowicze.

W przypadkach mięsakowatego zwyrodnienia mięśniaka macicy budowa histologiczna guza jest taka sama, jak w opisanych już wyżej mięsakach ograniczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *