Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Stosunek skandynawów do stosunków przedmałżeńskich

Pomijając egzotyczność obyczaju nattefrieri, w samej strukturze tak przeprowadzonego doboru kandydata na męża, drogą kolejpych prób i „przymierzania się”, nietrudno rozpoznać pramodel dzisiejszej praktyki szukania „wielkiej miłości” w cyklu pośrednich, mniejszych miłości i dobierania kandydata przez eliminację innych, wstępnie wypróbowanych. Tam, gdzie ten proces jeszcze dzisiaj nie wykracza poza fazę pieszczot, zalotów, pettingu, podobieństwo jest łudzące, tam, gdzie dochodzi do wielokrotnej zmiany przez kobiety partnerów pełnych stosunków przedmałżeńskich, występuje różnica stopnia, ale czy i jakości?

Czy rzeczywiście, jak głoszą niektórzy etnografowie, dzisiejszy liberalny stosunek Skandynawów do stosunków przedmałżeńskich można tłumaczyć tradycją nattefrieri, jest wątpliwe. Niewątpliwe jest jednak istnienie takich tradycji w kulturze europejskiej, i to nie tylko krajów skandynawskich. Tę powszechność stosunków przedmałżeńskich także w Danii potwierdzają analizy porównawcze dat zaręczyn koście 1- nych 8 z datami 'narodzin dzieci na podstawie ksiąg kościelnych z XVIII w. Jak wynika z analizy Hertofta {1968) w 30 – 35°/o przypadków kobiety w XVIII w. zachodziły w ciążę przed zaręczynami. Około 50% kobiet na wsi było ciężarnych w dniu ślubu kościelnego. Jak podaje P. Hertoft, Hansen (1963) wyliczył, iż w środowisku mieszczańskim Danii XVIII w. w stanie ciężarnym zawierało małżeństwo 25% kobiet, zaś w środowisku szlacheckim 20%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *