Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Okres rozwoju pęcherzyka Graafa

Równocześnie pojawiają się nowe naczynia krwionośne, a dotychczasowe, dawne, ulegają wydłużeniu aż pod powierzchnię nowoutworzonego nabłonka.

Okres właściwego przerostu błony śluzowej macicy polega na znacznym zgrubieniu wszystkich części składowych śluzówki, w której obok warstwy podstawowej stwierdza się warstwy nowoutworzone z licznymi gruczołami cewkowymi w podścielisku z wiotkiej tkanki łącznej. Okres ten trwa od 6 do 14 dnia cyklu miesięcznego, a odpowiada mu w jajniku okres rozwoju pęcherzyka Graafa oraz zmiany wsteczne w ciałku żółtym poprzedniego okresu miesięcznego. Z końcem tego okresu występuje jajeczkowanie. Z tą chwilą rozpoczyna się czynność wy- dzielnicza śluzówki trzonu macicy.

W okresie wydzielniczym dochodzi do jeszcze większego zgrubienia śluzówki, do rozrostu gruczołów trzonu, do rozszerzenia się naczyń krwionośnych podścieliska od warstwy podstawowej, wskutek czego powstaje rana. Powierzchnia tej rany jest nieregularna, gdyż odcinki [śluzówki krwawią niejednocześnie w ciągu 2-3 dni.

Krew miesięczna wydobywa się albo wprost do światła macicy, albo pod powierzchnię śluzówki, która ulega później rozerwaniu. Krew pochodzi nie tylko- mema HKM 'ww«tftr rmfi» f$Ę0 flSpt zakończonych zagnieżdżeniem się jaja. z zakończeń tętniczych, ale również i z żył, które – zdaniem wielu badaczy – pozostają w czasie miesiączki otwarte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *