Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Objawy ubocznego działania hormonów

– 1— 2 mg/kg wagi na dobę. Dawki tramcinolonu i medrolu są zbliżone do dawek prednisonu. Deksametazon (milikorten, heksadekadrol) podaje się w dawkach znacznie mniejszych: od -0,1—-0,14 mg/kg wagi na dobę. Dawki dobowe dzielimy na 4 porcje. Leczenie hormonalne w pełnej dawce utrzymujemy mniej więcej przez okres 2 tygodni, po czym stopniowo zmniejszamy dawki glikokortykoidów aż do całkowitego odstawienia. Zmniejszone, dawki glikokortykoidów uzupełniamy kortykotropiną w dawce 25 mg dziennie. Niekiedy przedłużamy podawanie glikorty- koidów w zmniejszonych dawkach przez okres 1 miesiąca, podając mniej więcej 2 X w tygodniu kortykotropinę. Dalsze leczenie przeprowadzamy za pomocą salicylanów.

Objawy ubocznego działania hormonów ujawniają się w chorobie reumatycznej rzadziej, ponieważ stosowanie leczenia hormonalnego nie jest zbyt długotrwałe. Najczęstszym niekorzystnym objawem po stosowaniu ACTH i kortyzonu jest zatrzymanie w ustroju sody i wody, a utrata potasu. Stosowanie ACTH może doprowadzić do obrzęków. Podawanie tartej marchwi lub chlorku potasu w ilości 1—2 g dziennie zapobiega zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej. Katabolityczne działanie hormonów na gospodarkę białkową zwalcza podawanie testosteronu 1 X tygodniowo 25 mg domięśniowo. Zaburzenia gospodarki wapniowej wyrównuje podawanie dużej ilości białego sera i witaminy D. W toku leczenia ujawnić się może przemijające zaburzenie układu wewnątrzwydzielniczego, nadmierna otyłość z charakterystyczną twarzą księżycowatą, rozstępy na skórze brzucha i ud, trądzik pospolity i owłosienie czoła i bocznych części twarzy. Objawy ustępują po odstawieniu leczenia. Tak samo prze-mijają zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, jak zmiany usposobienia, euforia lub przygnębienie oraz niekiedy pogotowie drgawkowe. Hormony wykazują również hamujące działanie na wytwarzanie przeciwciał i na komórkowe procesy obronne. Podawanie antybiotyków dla osłony leczenia hormonalnego najlepiej zabezpiecza przed zakażeniem. Stosuje się najczęściej penicylinę o przedłużonym działaniu (penicylinę benzantynową). Długotrwałe podawanie hormonów hamuje czynność wydzielni- czą kory nadnerczy. Nagłe odstawienie może spowodować przejściowe osłabienie, zmiany usposobienia itp. objawy, które po paru dniach ustępują. Stąd też wskazane jest stopniowe zmniejszanie dawek hormonów i włączanie kortykotropiny w okresie wycofywania się z leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *