Leczenie w przypadkach lżejszch zburzeń
Leczenie wtórnego a także i pierwotnego braku miesiączki (amenorrhoea primaria), „’stosowane dziś w praktyce, idzie w dwóch kierunkach. Staramy się pobudzić jajnik do czynności. Równocześnie wpływamy na przykre objawy podmiotowe towarzyszące zatrzymaniu się cyklów miesięcznych. Obie te metody uzupełniają się.
Leczenie polegające na pobudzeniu do czynności gruczołów płciowych żeńskich jest dziś w przeważnej mierze leczeniem hormonalnym. Każdy jednak lekarz stosujący ten sposób leczenia musi liczyć się z możliwością zawodu. Z tego powodu część ginekologów przepisując ściśle określone przetwnry hormonalne, które są zdobyczą naukową lat ostatnich, nie bierze odpowiedzialności za skuteczność ich działania.
Zastanawiając się nad leczeniem wtórnego braku miesiączek u kobiet w okresie dojrzałości płciowej trzeba uwzględnić osobno te przypadki, w których usunięto jajniki drogą zabiegu operacyjnego. Wytrzebienie kobiet przed rozpoczęciem czwartego dziesiątka lat życia zdarza się wprawdzie rzadko (np. z powodu obustronnych guzów jajników), ale i spośród kobiet, którym usunięto jajniki, nie wszystkie mają poważne przypadłości trzeba się jednak liczyć z ewentualnością zastosowania odpowiedniego leczenia u jednostek szczególnie wrażliwych. Leczenie w przy? padkach lżejszych zaburzeń tego typu pokrywa się z leczeniem stosowanym w okresie przekwitania, kiedy miesiączka nagle zatrzymuje się. Polega ono na udzieleniu pomocy ustrojowi, który stara się dostosować do przestrojenia się hormonalnego i odzyskać równowagę hormonalną. Nie chodzi tu o całkowite zastąpienie czynności dokrewnych jajników, a raczej o zapobieżenie nagiemu obniżeniu się ilości hormonów w ustroju drogą uzupełnienia jej. Zupełnie wystarczające są w tym przypadku dawne, niestandaryzowanc przetwory jajnikowe. W przypadkach poważnych zmian ogólnych, odbijających się przede wszystkim na przemianie materii ustroju, należy przystąpić do energicznego leczenia.
Dodaj komentarz