Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

BIOSYNTEZA W ŁOŻYSKU- DALSZY OPIS

Doświadczenia polegające na perfuzji łożyska, zarówno in vivo, jak i in vitro, pozwalają na uzyskanie z obojętnych C-19 steroidów, wyłącznie estronu i estradiolu. Ustalono, że miejscem tej reakcji są mikrosomy łożyskowe.

Wytwarzanie w łożysku estriolu jest niemożliwe ze względu na brak 16ct-hydroksylazy. Hydroksylacja androgenów przy C-16 jest bezwzględnym warunkiem poprzedzającym ich aromatyzacją do estriolu.

Ponieważ hydroksylacja C-16 odbywa się w wątrobie płodu, stąd oczywiste, że właśnie estriol jest istotnym wskaźnikiem stanu płodu, tak jak pregnandiol może odzwierciedlać stan łożyska.

Faktem nie bez znaczenia dla fizjologii jest to, że płód dosłownie „kąpie się” w estrogenach. Należy podkreślić, że estrogenem przeważającym ilościowo jest przede wszystkim estron – nie tak czynny jak 17(5- -estradiol. Ta przewaga estronu jest niewątpliwą „zasługą” swoistej łożyskowej 17(5-dehvdrogenazy steroidowej.

W podobnych proporcjach androgeny działają na płód. Androgenem przeważającym ilościowo jest androstendion, a nie testosteron.

Jednakże spośród 3 głównych estrogenów największe stężenie w tkankach płodu wykazuje najmniej czynny estriol.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *