Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Zmiany w śluzówce macicy

Zmiany w śluzówce macicy w ciągu cyklu miesięcznego mają ciągłość, tak że trudno określić, kiedy kończą się jedne, a zaczynają drugie. W celach przejrzystości opisu dzieli się je na dwie fazy: fazę wzrostową (stadium proliferationis mucosae uteri) i fazę wydzielniczą (stadium secretionis mucosae uteri), Oba te okresy są dla cyklu miesięcznego istotne i właściwe, gdyż sama miesiączka stanowi już tylko zakończenie procesów odbywających się w śluzówce macicy przed jej wystąpieniem.

Okres wzrostu błony śluzowej trwa od 2-14 dnia cyklu miesięcznego: okres wydzielniczy od 15-28 dnia. Miesiączka przypada na 1-2 dzień cyklu, który obejmuje zatem ogółem 28 dni, jeśli czas trwania jego będziemy liczyć od zakończenia okresu wydzielniczego poprzedniego cyklu i wystąpienia krwawienia miesięcznego. Od reguły tej mogą być wyjątki. Polegają one na wydłużeniu lub skróceniu cyklu miesięcznego w granicach od 21-30 dni. Prawidłowość cyklu znamionuje się stałym występowaniem miesiączek w ściśle określonym czasie, pominąwszy wahania o różnicach kilkudniowych u jednej i tej samej kobiety, które nie mają znaczenia. Objawy kliniczne krwawienia miesięcznego trwają, rzecz prosta, dłużej, gdyż nie wszystkie odcinki śluzówki macicy miesiączkują równocześnie, a i odpływ krwi z macicy może być opóźniony z przyczyn czysto mechanicznych.

Pierwsze dni po miesiączce (dzień 2-5) można by również nazwać okresem odnowy błony śluzowej (stadium regenerationis musocae). Gienka śluzówka trzonu, która po oddzieleniu się podczas miesiączki warstwy czynnościowej zawiera tylko dolne części nielicznych, pustych gruczołów oraz sterczące do światła macicy kikuty drobnych naczyń krwionośnych, pokrywa się nabłonkiem bujającym z dna gruczołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *