Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

UKŁAD PODWZGÓRZOWO-PRZYSADKOWY

Zgodnie z anatomicznym podziałem mózgowia przysadka jest częścią podwzgórza wyodrębniamy ją tutaj ze względów czysto praktycznych. Istnieje ścisła zależność przysadki mózgowej od komórek neuro- sekrecyjnych podwzgórza. Zniszczenie tych komórek lub całkowite przerwanie ich łączności z przysadką powoduje zupełny zanik jej czynności wewnątrzwydzielniczej. Komórki neurosekrecyjne zgrupowane w jądrach podwzgórza stanowią podstawowe ogniwo spajające układ nerwowy z układem wewnątrzwydzielniczym. Ich czynność znajduje się pod wpływem bodźców przenoszonych drogą synaps z innych neuronów oraz podniet odbieranych z otaczającego środowiska (wrażliwość na pewne cechy fizykochemiczne krwi, np. ciśnienie osmotyczne). Substancje chemiczne wytwarzane w komórkach neurosekrecyjnych działają na tkanki ustrojowe bezpośrednio i pośrednio, kierując czynnością wy- dzielniczą przysadki. Ponieważ komórki neurosekrecyjne przylegają do ścianek naczyniowych, wydzielina ich z łatwością dostaje się do krwi.

Przysadka mózgowa, spoczywająca w zagłębieniu kości klinowej, zwanym siodełkiem tureckim, składa się z płata tylnego (części nerwowej) i płata przedniego (części gruczołowej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *