Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

U dzieci małych czerwonki

U dzieci małych czerwonka może przebiegać atypowo pod postacią banalnej niestrawności, a więc daje obraz spotykany w biegunkach nieswoistych. Pozornie banalne biegunki, występujące szczególnie w okresie sezonowego nasilenia się schorzeń jelitowych, okazują się na podstawie badania bakteriologicznego w 15—2-0% schorzeniami spowodowanymi pałeczką czerwonki (Gromaszewski).

Powikłania zdarzają się w ciężkich postaciach czerwonki, chociaż i w lżejszych nierzadko występują, zwłaszcza ze strony układu krążenia, pod postacią zapaści. Do bardzo groźnych powikłań należy przedziurawienie jelita, co na szczęście zdarza się rzadko. Niekiedy proces przechodzi na otrzewną na skutek przenikania zarazków przez ścień- czałą ścianę jelita, bez przedziurawienia. Powikłania ze strony narządu moczowego charakteryzują się obecnością w moczu białka, ciałek ropnych i wałeczków. W ciężkich przypadkach, w których liczba stolców jest znaczna i parcie intensywne, dochodzi do zwiotczenia mięśnia zwieracza odbytu, wskutek czego ujście odbytu zieje i często odbyt wypada. Rzadko spotyka się powikłania ze strony układu nerwowego, jak zapalenie nerwów, porażenia, ataksje i inne. Powikłania ze strony stawów w tym schorzeniu dotyczą głównie dużych stawów, mają po- myślne zejście i w odróżnieniu od reumatycznego zapalenia nie dochodzi tu do zmian w sercu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *