Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

PRZEWLEKŁE POLEKOWE ŚRÓDMIĄŻSZOWE ZAPALENIE NEREK

Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych, zawierających fenacetynę, zwłaszcza w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym, prowadzi do niewydolności nerek. Częstość występowania tego typu schyłkowej mocznicy zależy od stopnia rozpowszechnienia nadużywania leku. W Europie chorzy z nefropatią analgetyczną stanowią 2,5% leczonych dializami, w Australii – 25%. Zwłaszcza często spotyka się ją u znerwicowanych kobiet w średnim wieku, które w ciągu wielu lat spożyły kilka lub nawet kilkanaście kilogramów leków przeciwbólowych.

Toczący się od wielu lat spór co do rodzaju odpowiedzialnego za ne- fropatię leku nie jest łatwy do rozstrzygnięcia, zwłaszcza, że zażywane tabletki zawierają wiele składników, a wnioski wyciągnięte z wyników doświadczeń na zwierzętach nie mogą być bezkrytycznie wykorzystane w leczeniu ludzi. Obecnie większość autorów jest zdania, że czynnikiem szkodliwym jest fenacetyna i jej metabolity (paracetamol), natomiast kwas acetylosalicylowy zwiększa ich szkodliwe działanie. Paracetamol ulega 5-krotnie większemu zagęszczeniu w rdzeniu nerek w którym wskutek działania układów enzymatycznych powstają jego toksyczne metabolity. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza w komórkach zawartość glutationu, co sprzyja kowalencyjnemu łączeniu się paracetamolu i jego metabolitów z białkami tkankowymi i może prowadzić do obumierania komórek oraz hialinizacji drobnych naczyń (analgetic microangiopathy) nie tylko w rdzeniu, lecz również w błonie śluzowej dróg moczowych. Martwica komórek pętli nefronu (Henlego) i cewek zbiorczych powoduje ich zlusz- czanie się i zatykanie światła cewek. Mikroangiopatia naczyń rdzeniowych prowadzi do niedokrwienia rdzenia i brodawek nerkowych, które ulegają martwicy. Martwica jest najbardziej typową zmianą charakteryzującą nefropatię analgetyczną. Zahamowanie syntezy prostaglandyn sprzyja zaburzeniom ukrwienia nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *