Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

ZWYRODNIENIE SZKLISTE I TŁUSZCZOWE ORAZ MARTWICA

Do rzadkich powikłań litych guzów jajnikowych należy zwyrodnienie szkliste i tłuszczowe oraz martwica, trafiające się zarówno w guzach łagodnych, jak złośliwych. W wyniku tych procesów zwłaszcza zwyrodnienia szklistego) powstają w obrębie guza torbielakowate przestrzenie, wypełnione płynną treścią z domieszką krwi.

Pojawianie się grudek piaszczystych w torbielach jajnika należy do rzadkości. Spotykamy je ajcześciej w torbielach surowiczych brodawczakowatych. Grudki te, utworzone z fosforanu wapnia, holesterolu i pewnych ciał białkowych, powstają najpierw w sąsiedztwie małych naczyń krwio- ośnych lub w brodawczakowatych wyroślach torbieli.

– f)PUCHLINA BRZUSZNA ( ascites )

Puchlina brzuszna towarzyszy bardzo często rozwojowi guzów jajnikowych to głównie nowotworów złośliwych (rak, mięsak, potworniak). Spotykamy ją ednak również w przypadkach nowotwoiów, klóre nie wykazują cech złośliwości np. torbielaka brodawczakowatego surowiczego, wlókniaka łub włókniako-mię- niaka jajnika).

Powodów powstawania puchliny brzusznej należy szukać najprawdopodobniej chemicznym lub mechanicznym drażnieniu otrzewnej przez guz lub jego treść, która wydostała się do jamy brzusznej po pęknięciu nowotworu. Być może również, że i czynność samego powierzchownego nabłonka guza jest powodem gromadzenia się płynu w jamie otrzewnowej.

Należy pamiętać, że stwierdzenie płynu w wolnej jamie otrzewnowej nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem prawdziwej puchliny brzusznej,-gdyż może ona pochodzić z pękniętej torbieli jajnika lub też być mieszaniną płynnej treści pękniętego guza i typowego przesięku otrzewnowego. s Ilość płynu przesiękowego w jamie brzusznej bywa czasem bardzo duża, jeśli np. przyjdzie do rozsiania się tworów brodawczakowatych pękniętej torbieli surowiczej i zaszczepienia ich w wielu miejscach na otrzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *