Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Żródło gruźlicy otrzewnej

Źródłem, z którego gruźlica przenosi się na otrzewną, są bardzo często gruczoły śródpiersiowe, jelita, opłucna oraz węzły chłonne krezki jelitowej. Zwykle ulega zakażeniu otrzewna miednicy małej. Dzięki zrostom, jakie wytwarzają się między jelitami, przychodzi często do otorbienia i oddzielenia miejsc chorych od reszty jamy brzusznej, tak że ta ostatnia w wielu przypadkach nie zostaje zajęta przez proces gruźliczy. Według Williamsa w 40-50°/0 przypadków zakażenie przenosi się jednak z dna miednicy, tj. z zatoki Douglasa, do jamy brzusznej. Jama Douglasa wykazuje też w tych przypadkach ogólnej gruźlicy otrzewnej największe zmiany, jakkolwiek w pewnych jej postaciach zajęte być mogą i inne odcinki jamy brzusznej (np. okolica prawego podbrzusza w tbc. ileocae- calis).

Wielkie znaczenie gruźlicy otrzewnej tłumaczy się tym, że schorzenie to może – samo przez się – prowadzić do zejścia śmiertelnego. Zwykle jednak towarzyszy ona ciężkim postaciom gruźlicy płuc lub jelit i jest wówczas zjawiskiem drugorzędnym, jakkolwiek i w tych przypadkach bardzo niepożądanym, gdyż powoduje dalsze osłabienie ustroju.

Gruźlica otrzewnej występuje w trojakiej postaci anatomicznej. W pierwszej z nich (gruźlica prosówkowa) pojawiają się liczne typowe gru- zełki, rozsiane na całej otrzewnej ściennej i trzewiowej. W przypadkach ostrych otrzewna wykazuje oznaki zapalenia: jest zaczerwieniona, zgrubiała, matowa, pokryta złogami włóknika. Nagromadzają się większe lub mniejsze ilości płynu wolnego (puchlina brzuszna gruźlicza) czasem płyn zostaje otorbiony w pewnych częściach jamy brzusznej, Zrosty (o ile się wytworzą) są kruche, a po rozerwaniu łatwo krwawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *