Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Zmiany w macicy pod wpływem ciąży

Oprócz powyżej opisanych zmian ogólnych, ciąża przede wszystkim włpywa na narząd rodny, a głównie macicę. W pierwszych miesiącach ciąży powiększa ona swoją objętość, dzięki przerostowi i rozrostowi włókien mięsnych. Nie jest to tylko bierne rozciąganie przez rosnące wewnątrz niej jajo, lecz czynny wzrost. Śluzówka macicy pod wpływem działania hormonalnego, a głównie progesteronu, przekształca się w doczesną. Błona śluzowa grubieje, przerasta, a z komórek podście- liska łącznotkankowego tworzą się komórki doczesnowe. Każde włókno mięsne rośnie 10-fcrotnie, a pora tym mnoży się ich liczba (ryc. 54 a, b). Naczynia krwionośne rozszerzają się i rozrastają, tworząc bardzo bogatą sieć, oplatającą cały narząd. Tętnice maciczne i nasienne wewnętrzne wybitnie zwiększają swoje światło, a towarzyszące im żyły rozszerzają się do grubości małego palca (ryc. 55). Podobne zmiany zachodzą w naczyniach chłonnych. Cała macica ulega rozpulchnieniu, dzięki przekrwieniu. Przerost poszczególnych włó-kien mięsnych powoduje, że ściany jej stopniowo grubieją, do 2,5 cm w końcu 4 miesiąca ciąży, natomiast w drugiej połowie są już rozciągane rosnącym jajem tak, iż pod koniec ciąży gru)bość ich wynosi 0,5 cm. Ogólnie mówiąc, powierzchnia ma-cicy wzrasta 500-krotnie a waga 20-krotnie.

– a) budowa mięsna macicy. Niebywale ważne znaczenie dla zrozumienia mechanizmu porodowego jest poznanie warstw mięsnych macicy. Rozwikłanie ich budowy natrafiało na wielkie trudności i dopiero uwzględnienie genetycznego pochodzenia macicy przyczyniło się do ostatecznego wyjaśnienia przebiegu włókien mięsnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *