Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

ZESPÓŁ BANTIEGO

Na zespół Bantiego składa się szereg objawów klinicznych, związanych z nadciśnieniem w dorzeczu żyły wrotnej. To wzmożone ciśnienie żylne może być spowodowane takimi czynnikami, jak marskość wątroby, zmiany w żyle śledzionowej lub wrotnej w postaci zakrzepów, wadliwości budowy żył lub ucisku ich przez powiększone węzły chłonne czy guzy. Często jednak przyczyny tego nadciśnienia żylnego nie udaje się ustalić. Utrudniony odpływ krwi prowadzi do poszerzenia zatok śledziony, rozwoju tkanki łącznej w tym narządzie (fibroadenii), zwyrodnienia grudek Malpighiego oraz do zgrubienia ścian żyły śledzionowej. Śledziona ulega znacznemu powiększeniu. Jest rzeczą sporną, czy w razie braku uchwytnych nieprawidłowości w układzie żylnym. przyczyną splenomegalii są pierwotne zmiany w samej śledzionie, czy też są one następstwem pierwotnej marskości wątroby (wiadomo, że w pierwszym okresie marskości wątroby jedynym objawem może być powiększona śledziona). Możliwe, że zmiany powstają w obu narządach równocześnie, niezależnie od siebie. Mogą one wynikać z przewlekłych zapaleń w jamie brzusznej, długotrwałych nieżytów przewodu pokarmowego, zapalenia pępka.

Choroba ma przebieg przewlekły, ciągnie się latami. Zasadniczym objawem klinicznym jest stałe powiększanie się śledziony z towarzyszącą granulocytopenią, niedokrwistością i trombocytópenią. Szpik wykazuje hiperplazję wszystkich układów oraz cechy zahamowania dojrzewania krwinek. Jako wyraz wytwarzania się krążenia ubocznego powstają w dalszym stadium choroby żylaki przełyku i żołądka. Prowadzi to do obfitych, nieraz groźnych dla życia krwotoków z przewodu pokar-mowego, krwawych wymiotów lub smolistych stolców. Powtarzające się krwawienia nadają istniejącej niedokrwistości charakter niedokrwistości niedobarwliwej. W tym drugim stadium choroby powiększona jest również wątroba. W trzecim stadium zespołu Bantiego dochodzi do narastającej marskości wątroby, z puchliną brzuszną i objawami charłactwa.

Cennym badaniem uzupełniającym jest badanie radiologiczne przewodu pokarmowego oraz ezofagoskopia pozwalająca wykryć żylaki przełyku. Dziś coraz częściej stosuje się metodę bezpośredniego pomiaru ciśnienia wewnątrzśłedzionowego (za pomocą wprowadzenia igły połączonej z manometrem do śledziony poprzez powłoki skórne). Polecenia godne jest również wykonanie splenoportografii (wprowadzenie do śledziony środka kontrastowego), która umożliwia nieraz wykrycie przeszkody w krążeniu wrotnym. Wykonanie prób wątrobowych oraz biopsja wątroby zmierzają do ustalenia, czy przyczyną zespołu nie jest pierwotna marskość tego narządu.

Leczenie. Przeprowadza się splenektomię, tworząc zespolenie między żyłą śledzionową a żyłą nerkową lub między żyłą wrotną a żyłą próżną. W przypadku pierwotnej marskości wątroby, będącej przyczyną zespołu Bantiego, zabiegi te dają tylko przemijające efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *