Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

ZAPALENIE OMACICZA I ZAPALENIE OTRZEWNEJ MIEDNICY MAŁEJ

Zapalenie opiacicza (perimetritis), czyli otrzewnej pokrywającej macicę oraz otrzewnej miednicy małej (pelveoperitonitis), nie są nigdy schorzeniami pierwotnymi, ale pozostają w ścisłym związku z wyprzedzającymi je procesami zapalnymi jajowodów, błony śluzowej i mięśniówki macicy lub przymacicza, rzadziej z przeniesieniem się zakażenia z wyrostka robaczkowego, jelita grubego czy też otrzewnej jamy brzusznej.

Zapalenie otrzewnej, ograniczone tylko do jej części znajdującej się w miednicy małej, może w pewnych przypadkach przenieść się na narządy miednicy wielkiej i doprowadzić do powstania ogólnego, czyli rozlanego zapalenia (peritonitis diffusa).

Przejście zapalenia otrzewnej miednicy malej w ogólne zapalenie otrzewnej jest w dużej mierze uzależnione od niedostatecznego i nierychłego odgraniczenia siecią i pętlami jelit pola zajętego przez proces chorobowy. Niewielki odsetek zapaleń miednicy małej nie pozostaje w związku z żadnym zakażeniem, ale jest następstwem miejscowego, mechanicznego podrażnienia, np. przy uwięźnięciu guza, skręcie szypuly torbieli jajnikowej, krwistku pozamacicznym itd,

W zasadzie rozróżniamy dwie postacie zapalenia otrzewnej miednicy malej : – i)postać, która odznacza się skłonnością do wytwarzania zrostów i 2) postać z wysiękiem ropnym i ze skłonnością do tworzenia się ropni w jamie Douglasa. Czasami może jedna postać przechodzić w drugą. Ropnie w jamie Douglasa tworzą się najczęściej w przebiegu ropnych zapaleń jajowodów, kiedy wydzielina spływa na otrzewną przez ich ujście brzuszne lub gdy pęknie ropniak trąbki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *