Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

WARUNKI SPRZYJAJĄCE ZAŻYWANIU LEKÓW

– 1) łatwość w osiąganiu leku,

– 2) wpływ środowiska kulturalno-społecznego, a zwłaszcza środowiska rówieśniczego kręgu przyjaciół iub pojedynczej osoby mającej duży wpływ na danego osobnika.

Szczególną rolę może mieć tradycja zawodowa (chińscy rybacy) lub rodzinna (dzieci narkomanów). Na dalszy rozwój i podtrzymanie zależ- ności lekowej, podobnie jak i na jej zapoczątkowanie, wpiywają więc liczne czynniki, nie zawsze te same, które wpływały na zapoczątkowanie używania leku.

Cechą wszystkich zespołów zależności lekowej jest zależność psychiczna. Uzależniony osobnik nigdy jednak nie osiąga poszukiwanej pełni doznań, gdyż chęć powtórzenia przeżytych wrażeń staje się dominująca. Osobnik coraz bardziej ucieka od rzeczywistości.

Istotne znaczenie w powstawaniu uzależnienia mają warunki kształtowania osobowości:

– 1) dziedziczność (70% narkomanów wywodzi się z rodzin alkoholików),

– 2) środowisko wczesnego dzieciństwa (60-80% pochodzi z rodzin konfliktowych lub rozbitych),

– 3) sytuacja społeczna (konflikty życiowe).

Według Spasowicz i wsp. [11] psychosomatyczne dolegliwości wywołane konfliktami osobistymi i trudnościami adaptacyjnymi także sprzyjają zależności lekowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *