Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Stymulacja seksualna

Od czasów Freuda mówi się często o sublimowaniu popędów. Według tej koncepcji, popęd płciowy może być np. uwzniośiony przez skierowanie energii ku spełnianiu zadań „wyższych”, np, ku twórczości artystycznej. Słabość tej koncepcji polega na tym, że artyści bynajmniej nie rezygnują z życia seksualnego – być może, iż chodzi tu o zjawisko zaangażowania w sprawy wysokiej wartości, gdy potrzeby seksualne nie mogą być zaspokojone. Podobnie odbiorca sztuki może także sublimować swój popęd seksualny, skierowując uwagę np. na sztukę, znajdując rów nowagę nie spełnionego życia seksualnego w głębokich przeżyciach estetycznych – i wówczas sztuka o elementach seksualnych pozwoli dostrzec w zachowaniach seksualnych nie tylko biologizm, lecz także swoiste piękno, wzniosłą ideę afirmacji życia itp.

Stymulacja seksualna to dalsza funkcja sztuki o tej tematyce. Sztuka może być bodźcem sterującym postawami i zachowaniami seksualnymi, w szczególności zaś bodźcem stymulującym potencję seksualną. Rozpatrując to zagadnienie ogólniej, można stwierdzić, że sztuka może wywierać wpływ na postawy i zachowania seksualne i że określony rodzaj wpływu może być przez artystę zamierzony. Z jednej strony w sztuce znajdują swój wyraz ogólniejsze tendencje kulturowe (lekarskie czy biologiczne), z drugiej sztuka stanowi źródło inspiracji nowych ujęć seksu, które są przez sztukę odkrywane. Należą tu zjawiska tego rodzaju, jak „miłość romantyczna”, związek miłości z seksem w konwencji „humanistycznego” rozumienia życia itp. Rodzajem sztuki tradycyjnie związanym z wyrażaniem uczuć erotycznych, a tym samym z życiem seksualnym, jest poezja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *