Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

STOSOWANIE EPINEFRYNY CZĘŚĆ 2

Częste obecnie miejscowe stosowanie steroidów i antybiotyków przez dłuższy czas może uszkodzić nawet uprzednio zdrową rogówkę i spowodować ciężkie, trudne do leczenia zakażenia wirusowe i grzybicze. Dlatego ostrożność i częsta kontrola okulistyczna powinna być regułą podczas długotrwałego, miejscowego stosowania antybiotyków i kortyko- steroidów [1, 8, 24, 50],

Wielkiej ostrożności wymaga też stosowanie miejscowo środków znieczulających (kokainy, pantokainy, oksybuprokainy i innych). Zależnie cd czasu działania i częstości podawania leki te mogą wywołać punkciko- wate ubytki i nacieki w rogówce, obrzęk nabłonka, nacieczenie warstwy miąższowej, a nawet unaczynienie i bielmo rogówki [39].

Różne leki podawane długotrwale wywołują tzw. zespół suchego oka, charakteryzujący się drobnymi ubytkami i złuszczaniem się w postaci nitek nabłonka rogówki, wysychaniem i rogowaceniem nabłonka spo- jówki, piankowatą wydzieliną w worku spojówkowym, zarastaniem punktów Izowych. Chorzy odczuwają suchość spojówki i rogówki, pieczenie, silne kłucia, światlowstręt.

Objawy takie stwierdzono po sympatykomimetykach, tymololu, pilokarpinie, kortykosteroidach [10, 28, 33, 36, 48], Być może leki te wpływają ujemnie na funkcją gruczołu łzowego. Leczenie „zespołu suchego oka” jest bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *