Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Sterydowe hormony płciowe w plazmie u mężczyzny

Sterydowe hormony płciowe w plazmie u mężczyzny i ich źródło ku zmian poziomu estrogenów i progesteronu w cyklu menstruacyjnym. Kiedy indziej można ją stwierdzić dopiero po starannej analizie zmian poziomu hormonu w danym okresie, jak na przykład w cyklu wydzielania testosteronu u mężczyzn, trwającym przeciętnie 20 – 22 dni (Doering i wsp., 1975).

Następnym czynnikiem regulacyjnym jest wiązanie hormonów sterydowych z niektórymi transportowymi białkami plazmy. Sterydy, wiązane przez białka w przestrzeni pozakomórkowej są biologicznie zamaskowane i dla stwierdzenia ich pełnego działania niezbędne jest uwolnienie ich z tego związku. Dlatego też, aby ocenić poziom równowagi hormonalnej należy oprócz określenia ogólnej koncentracji stwierdzić także wielkość wolnej frakcji nie wiązanej przez białko. Siła wiązania jest różna i zależy od powinowactwa chemicznego między hormonem i białkiem. Dla procesu regulacji najważniejsze jest wiązanie ze swoistymi białkami transportowymi. Na niższym poziomie ewolucji kręgowców (np, w plazmie rekinów) występuje białko wiążące wszystkie hormony sterydowe: androgeny, estrogeny, progesteron i kortykoidy. W toku rozwoju funkcje te różnicują się. Kortykoidy i progesteron wiązane są przez a-globulino-transkortynę. Estradiol, testosteron i dwuhydrotestosteron wiązane są przez ß-globuli – SHBG – (Sexual Hormones Binding Globulin). Funkcją tych białek jest: 1) ochrona krążących hormonów przed inaktywacją przez enzymy we krwi i w pokrewnych narządach de- gradacyjnych zwłaszcza w wątrobie ponadto 2) tworzenie bariery ochronnej hamującej nagły wzrost poziomu hormonów (poprzez związanie ich z białkiem) lub uwalniającej je w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. Tego rodzaju potrzeba regulacji może być krótkotrwała, lecz czasem utrzymuje się ona nieprzerwanie przez czas dłuższy, na przykład w okresie ciąży oraz 3) modulacja wewnątrzkomórkowej aktywności sterydów dzięki kompetycji białka plazmatycznego z receptorami wewnątrzkomórkowymi. Plazmatyczne białka mają na ogół niższe chemicznie powinowactwo z hormonami sterydowymi niż odpowiednie receptory w komórce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *