Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Przypadki wrodzonego tyłozgięcia i tyłopochylenia macicy

Macicę nie dającą się odprowadzić, a nie połączoną zrostami z prostnicą lub tylną ścianą miednicy, można z pewnością podnieść z dna zatoki Douglasa i przesunąć po zastosowaniu narkozy na miejsce typowego jej położenia.

Niekiedy trzon w tyłozgięciu macicy daje się podnieść i odprowadzić mimo istnienia zrostów między nim a tylną ścianą miednicy (retrojłexiofixata reponibilis),/ a to wskutek ich długości.

Leczenie. Tyłozgięcie i tyłopochylenie macicy wymagają w zasadzie leczenia tylko wtedy, gdy stwierdzimy z całą pewnością, że podmiotowe cierpienia chorej pozostają w związku ze zmianą położenia macicy. Jeśli pacjentka nie skarży się na żadne dolegliwości, a przemieszczenie macicy stwierdzi się przypadkowo podczas badania ginekologicznego, nie zawsze jest wskazane zwracać na to uwagę pacjentki.

We wszystkich przypadkach należy jednak spróbować odprowadzić macicę. Przypadki wrodzonego tyłozgięcia i tyłopochylenia macicy, zresztą bardzo rzadkie, nie wymagają tym bardziej leczenia, jeżeli nie wywołują dolegliwości. Zwykle tyłozgięcie występuje tutaj obok niedorozwoju macicy, który ze względów czynnościowych jest ważniejszy i przede wszystkim powinien być leczony.

Pewna część nabytych tyłozgięć macicy leczy się samorodnie bez żadnej pomocy. Liczba tych przypadków jest niewielka, ale w pewnej mierze usprawiedliwia stosowany przez niektórych ginekologów dobór przypadków i podział ich na: a) wymagające leczenia, jakkolwiek nie towarzyszą im żadne objawy chorobowe, b) poddanie na razie tylko obserwacji.

Leczenie należy zastosować przede wszystkim u młodych mężatek, które nie zachodzą w ciążę, i u kobiet, nawet płodnych, u których stwierdza się obniżenie jajników do jamy Douglasa.

Leczenie polega na odprowadzeniu trzonu macicy na miejsce, które on zazwyczaj zajmuje i na utrzymaniu go w tym położeniu. Powinno by się również usunąć anatomiczne przyczyny, które wywołały tyłozgięcie macicy, a więc chociażby rozluźnienie więzadeł krzyżowo-macicznych, jest to jednak zwykle nieosiągalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *