Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Przetwory tylnego płata przysadki mózgowej

W tym okresie zwiększa się ilość prolaktyny wytwarzanej przez przysadkę mózgową. Jest rzeczą dotąd nie wyjaśnioną, co bezpośrednio wzmaga wytwarzanie się hormonu mlekotwórczego. Zdaje się jednak, że po porodzie w ustroju kobiety przestają odgrywać rolę jakieś wpływy hamujące powstawanie większej ilości tego hormonu w czasie ciąży. Dotąd nie rozstrzygnięto, czy to są wpływy hormonalne (progesteron, czy nerwowe, czy też oba razem.

Tylny płat przysadki mózgowej odgrywa w ustroju człowieka znacznie mniejszą rolę niż przedni. Wyciągi z tylnego płata: i) podnoszą ciśnienie krwi, powodują skurcze macicy i 3) zmniejszają ilość wydalanego moczu. Jest jednak dotąd rzeczą nie rozstrzygniętą, czy wyciągi te zawierają istotne, w określony sposób działające hormony, czy też farmakologicznie czynne składniki tkanek, które nie mają swoistego, fizjologicznego wpływu hormonalnego.

Powszechnie dawniej stosowane przetwory tylnego płata przysadki mózgowej (pituitryna, pituglandol, glanduitryna itd.) zawierały wszystkie trzy substancje działające w wyżej wspomniany sposób. W ostatnich kilkunastu latach udało się jednak dokonać takiego chemicznego podziału wyciągów tylnego płata przysadki mózgowej, że w jednych działa czynnik wywołujący skurcz naczyń krwionośnych (wazopresyna, pitresyna), w innych zaś – czynnik powodujący skurcze macicy (oksytocyna). Nie udało się dotąd sporządzić wyciągów działających wyłącznie przeciwmoczopędnie bez równoczesnego wpływu na skurcze naczyń krwionośnych. Gdybyśmy zatem zgodzili się ostatecznie na uznanie istnienia odrębnych hormonów tylnego płata przysadki mózgowej, należałoby brać na razie pod uwagę tylko dwa odrębne hormony tego płata, tj. oksytocynę i wazopresynę, która grałaby również rolę czynnika powstrzymującego wydalanie moczu. Jak dotąd sprawy te nie są uzgodnione i nie rozgraniczano nawet nazw dobieranych dowolnie przez rozmaite firmy handlowe i nazw naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *