Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Pozasercowe działanie glikozydów naparstnicy

Na szczególną uwagę zasługuje pozasercowe działanie glikozydów naparstnicy, które ma mieć większe znaczenie niż jej bezpośredni wpływ na serce [14J. Glikozydy naparstnicy zwiększają napięcie układu choli- nergicznego (tzw. działanie wagomimetyczne), zwiększają wrażliwość ba- roreceptorów oraz – w dużych dawkach – wywierają działanie sympa- tomimetyczne. W praktyce klinicznej tylko pierwsze działanie jest w pełni widoczne i wywodzi się ze wzrostu napięcia nerwu błędnego na serce z następującymi zmianami czynności serca: 1) zwolnienie czynności węzła zatokowego, 2) zwolnienie przewodzenia przedsionkowo-komorowego,

– 3) zmniejszenie automatyzmu ektopowych rozruszników przedsionkowych i 4) wydłużenie okresu refrakcji w komórkach przedsionków. Działanie trzecie wyjaśnia skuteczność glikozydów naparstnicy w napadowych częstoskurczach przedsionkowych (wygasza czynność rozruszników ektopowych), działanie czwarte tłumaczy korzystne działanie glikozydów naparstnicy w trzepotaniu i migotaniu przedsionków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *