Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Podwzgórze

Podwzgórze wpływa na szereg przemian ustrojowych bezpośrednio, zupełnie niezależnie od przysadki. W jego części środkowej znajdują się ośrodki hamujące łaknienie (n. ventro-mediaIes) oraz wzmagające łaknienie (n. laterales). Nadmierne łaknienie z następową otyłością może być uwarunkowane zarówno zniszczeniem (uszkodzeniem) ośrodków hamujących, jak i podrażnieniem ośrodków wzmagających łaknienie. Analogicznie przedstawia się geneza ośrodkowo-pochodnego braku łaknienia i następowego wyniszczenia. Podwzgórze odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, wodnomine- ralnej oraz gospodarki cieplnej ustroju wywiera wpływ na wielkość ciśnienia krwi, decyduje o potrzebie snu.

W przedniej i środkowej części podwzgórza znajdują się ośrodki nadrzędne układu przywspółczulnego, w tylnej natomiast — układu współ- czulnego.

Prawdopodobnie podwzgórze wywiera także wpływ na osobowość psychiczną człowieka, szczególnie w dziedzinie popędów (np. popęd płciowy) oraz na cielesne uzewnętrznienie się emocji.

Przyczyną nieprawidłowej czynności podwzgórza są zmiany organiczne, wzgl. zaburzenia czynnościowe, spowodowane np. nieprawidłowym oddziaływaniem kory mózgowej. W ten sposób bodźce psychiczne mogą wywierać duży wpływ na przemianę materii i rozwój fizyczny dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *