Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

POCHWA

Zapalenia pochwy występują zazwyczaj albo równocześnie z zapaleniami sromu, albo też łącznie z procesami zapalnymi toczącymi się w szyjce i w trzonie macicy. Samoistne zapalenia pochwy mają najczęściej etiologię urazową (zranienia przy akcie płciowym, odleżyny wywołane przez ciała obce, oparzenia przy zbyt gorących przestrzykiwaniach) i stanowią tylko nieznaczny odsetek wszystkich zapaleń tego narządu.

W okresie dojrzałości płciowej ściana pochwy, wyścielona grubym nabłonkiem wielowarstwowym i wytwarzająca kwaśną wydzielinę zabójczą dla bakterii ropnych, rzadko kiedy ulega zakażeniu, mimo że jest narażona na urazy dość często. Procesy zapalne dotyczące ścian pochwy zdarzają się przede wszystkim u nieletnich dziewcząt i u starych kobiet, a więc w okresach, kiedy biologiczne urządzenia chroniące je przed zakażeniem działają mniej sprawnie.

Rozróżniamy dwie postacie zapaleń pochwy, tj. zapalenie rozlane (kolfitis simplex, kol- pilis diffusa), występujące przeważnie u dzieci, i zapalenie rozsiane (koipitis disseminata). W pierwszym jest zajęta na pewnej przestrzeni cała pochwa, w drugim – obok mniej lub więcej licznych wysepek zapalnych w ścianie pochwy-istnieją przestrzenie zupełnie zdrowej tkanki. Zależnie od tego, czy części objęte przez proces zapalny wystają ponad powierzchnię w postaci drobnych guziczków, czy też tworzą tylko plamki, rozróżniamy dwie odmiany rozsianego zapalenia pochwy, tj. guzkową (koipitis granulosa) i plamkową (koipitis maculosa).

Postać zapalenia guzkowego, w której proces chorobowy toczy się w tkance łącznej pod nabłonkiem, zajmując pewną liczbę brodawek, występuje bardzo często u ciężarnych (koipitis gravidarum).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *