Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

OPÓŹNIONE DOJRZEWANIE

Opóźnione dojrzewanie. Podejmowane są próby wywoływania dojrzewania płciowego u chorych z hipogonadyzmem hipogonadotropowym (wtórnym) za pomocą długotrwałego stosowania gonadoliberyny. Stosuje się gonadoliberynę do nosa lub małe dawki superaktywnych analogów podskórnie, jak również tzw, pulsacyjne podawanie podskórne lub dożylne gonadoliberyny za pomocą pompy Zyklomat. Happ i wsp. [8] zalecają aby u chorych, u których występuje prawidłowe zwiększenie stężenia gonadotropin w próbie z gonadoliberyną, stosować najpierw gonadoliberynę lub analog superaktywny gonadoliberyny we wstrzyknięciach podskórnych. Jeśli podczas leczenia dojdzie do niewrażliwości przysadki na gonadoliberynę, należy u chorego zastosować tzw. pulsacyjne podawanie gonadoliberyny, które zwykle przywraca prawidłową wrażli- wość gonadotropin przysadkowych. „Pulsacyjne” podawanie gonadolibe- ryny jest wskazane także u chorych, u których od samego początku odpowiedź w próbie z gonadoliberyną jest słaba. Brak efektu stosowania „pulsacyjnego” jest wskazaniem do leczenia egzogennymi gonadotropi- nami.

Antykoncepcja. Możliwość hamowania owulacji za pomocą analogów gonadoliberyny o działaniu hamującym stanowi podstawą ich stosowania w celach antykoncepcyjnych jako alternatywę antykoncepcji steroidowej.

Inne zastosowania lecznicze. Występujące w czasie leczenia gonadoli- beryną, a zwłaszcza jej superaktywnymi analogami, zjawisko paradoksalnego działania hamującego stało się podstawą licznych nowych wskazań terapeutycznych. Są to stany chorobowe, w których pożądane jest zmniejszenie aktywności ukiadu podwzgórze-przysadka-gonady, jak przedwczesne dojrzewanie płciowe [2], endometrioza [16] oraz hormonozależ- ne nowotwory, jak rak gruczołu krokowego i rak sutka. Zastosowanie analogów gonadoliberyny w leczeniu ww. nowotworów omówiono w rozdz, 12.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *