Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Macica

Macica (uterus, hystera, metra) u dojrzałej, nieciężarnej kobiety, ma kształt spłaszczonej gruszki zwróconej grubszym końcem do góry, o długości 7-9 cm. Służy do przyjęcia zapłodnionego jaja, dostarczenia po- żywienia i materiału budulcowego dla rozwijającego się płodu oraz dó wydalenia dojrzałego płodu w czasie porodu. .

Macica składa się z 4 części: dna, trzonu, cieśni i szyjki. Górna część macicy, stanowiąca jej zaokrąglone sklepienie nazywa się dnem. Trzon stanowi 2/3 całej macicy. Wewnątrz trzonu znajduje się jama macicy posiadająca kształt trójkąta podstawą zwróconego ku górze. W górnych bocznych kątach jamy macicy znajdują się ujścia maciczne jajowodów. W dolnym kącie znajduje się otwór zwany ujściem wewnętrznym macicy, który prowadzi do kanału cieśni posiadającego 5-6 mm długości. Kanał cieśni przechodzi w kanał szyjki macicy, który kończy się ujściem zewnętrznym macicy, znajdującym się w części pochwowej macicy. Szyjka macicy składa się z części nadpochwowej i części pochwowej. Granicę podziału stanowi miejsce przyczepienia ścian pochwy do szyjki macicy powyżej dolnego brzegu jej szyjki. Wystająca do pochwy część szyjki macicy nosi właśnie nazwę części pochwowej. Część pochwową szyjki macicy wraz ze znajdującym się w niej ujściem zewnętrznym macicy można zobaczyć po rozwarciu ścian pochwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *