Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

  • Emulsja do kąpieli Oilatum Stiefel dla niemowląt.

Medycyna

Sprawdź

Kopulacja z zapłodnieniem zewnętrznym i wewnętrznym

Ten typ aktu seksualnego nazywany jest już kopulacją. Jest to bardzo prymitywna forma kopulacji występująca jedynie u zwierząt wodnych, między innymi u żab. Tak na przykład u północnoamerykańskiej żaby (Rana pipens), z nadejściem wiosny, najpierw samce, a następnie samice wychodzą ze stanu hibernacji z drogami rodnymi wypełnionymi dojrzałymi gametami. Zachowanie seksualne samców sprowadza się w tym czasie do prób krycia wszystkich pojawiających się w polu widzenia obiektów, o wymiarach zbliżonych do wymiarów samic. Jeśli krytym osobnikiem okazuje się samiec lub samica po złożeniu jaj, to osobniki takie reagują wtedy wydając specyficzny skrzek. Dźwięk ten jest bodźcem sygnalnym powodującym natychmiastowe zwolnienie uścisku. Natomiast jeśli krytym osobnikiem okazuje się samica z dojrzałymi jajami, wtedy po pewnym czasie zaczyna ona składać ikrę. Towarzyszące składaniu ikry specjalne pompujące ruchy stają się dla samca bodźcem do wydalania nasienia.

Właściwa kopulacja połączona jest z zapłodnieniem wewnętrznym w czasie jej trwania nasienie zostaje wprowadzone bezpośrednio z dróg rodnych samca do dróg rodnych samicy. Z zachowaniem tego rodzaju spotykamy się u tak odległych grup zwierząt, jak owady z jednej strony a ssaki z drugiej. Jest ono typowe dla wszystkich kręgowców, począwszy od gadów spotyka się je także jednak u niektórych gatunków ryb jajo-żyworodnych (np, piękniczkowate, płaszczki, niektóre gatunki rekinów), a także u płazów beznogich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *