Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Fluokortolon i jego zastosowanie

Na szczególną uwagę zasługuje korzystne działanie deksametazonu w przypadkach obrzęku mózgu pochodzenia naczynioruchowego, w nowotworach mózgu, po urazach czaszki oraz jako tzw. osłona zabiegów neurochirurgicznych. W tych sytuacjach preparatem z wyboru jest fosforan sodowy deksametazonu we wstrzyknięciach dożylnych. dowy betametazonu (Celestone) jest wykorzystywany w położnictwie w celu zapobiegania zespołowi błon szklistych u płodu zaleca się wówczas 2 wstrzyknięcia po 12 mg, w odstępie 18-24 h.

Fluokortolon, 6a-fluorowa pochodna kortykosteronu, ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe i przeciwświądowe. Stosuje się go głównie w postaci maści i kremów, ale dostępne są także tabletki (Utra- lan) do leczenia ogólnego oraz zawiesina krystaliczna do wstrzyknięć do- stawowych i miejscowych infiltracji.

Kortyzon i hydrokortyzon, będące odpowiednikami naturalnych gliko- kortykosteroidów wytwarzanych w organizmie, przeznaczone są przede wszystkim do leczenia niedoczynności kory nadnerczy. W leczeniu substytucyjnym wykorzystuje się ich wpływ jako gliko- i mineralokortyko- steroidów. Kortyzon wywiera działanie biologiczne dopiero wówczas, gdy ulegnie w wątrobie przemianie w hydrokortyzon. Przemiana ta obejmuje ok. 80% podanej dawki kortyzonu, pozostała część jest przekształcana w nieczynne biologicznie metabolity. W przypadkach mniej sprawnej czynności wątroby przemiana kortyzonu w hydrokortyzon jest upośledzona i dlatego mogą wystąpić objawy niedostatecznego wyrównania substytucyjnego. W takich sytuacjach postępowaniem z wyboru jest stosowanie hydrokortyzonu w tabletkach. Po zażyciu doustnym hydrokortyzon ujawnia swój wpływ w ciągu pierwszej godziny, natomiast kortyzon po upływie 1-2 h. Wygasanie działania następuje po upływie 6-8 h. Po podaniu doustnie dawki jednorazowej ok. 70% metabolitów wydala się w ciągu pierwszej doby. Octan kortyzonu wstrzyknięty domięśniowo zaczyna swe działanie po 4 h i ma najsilniejszy wpływ po 8-12 h. Ogólny czas działania ocenia się na 20-24 h. Octan hydrokortyzonu nie wywiera wyraźnego wpływu ogólnego po wstrzyknięciu domięśniowym. Przeznaczony jest wyłącznie do infiltracji tkanek miękkich i wstrzyknięć dostawo wy ch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *