Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Sprawdź

Endokrynna sekrecja jąder – ciąg dalszy

Synergicznie z LH działa także prolaktyna. Wydaje się, że prolaktyna jest ważnym czynnikiem wpływającym na podnoszenie się nocą poziomu produkcji testosteronu. Jest także czynnikiem zapobiegającym spadkowi poziomu testosteronu indukowanemu przez skrócenie okresu styczności ze światłem u niektórych gryzoni jest także regulatorem endo- krynnej sekrecji jąder u zwierząt z sezonowym cyklem reprodukcyjnym. W komórkach Leydiga stwierdzono obecność receptorów dla prolaktyny. Sama prolaktyna nie zmienia co prawda liczby receptorów dla LH, ale podnosi ich powinowactwo chemiczne z lutropiną. Poza tym prolaktyna przez swoje działanie na metabolizm lipidów podnosi poziom zapasów cholesterolu w jądrach oraz steruje aktywnością dehydrogenazy 3(5 i 17fi-hydroksysterydów. Może również oddziaływać pośrednio przez podnoszenie poziomu FSH. Wysoki poziom prolaktyny (przy pro- laktynemii) hamuje endokrynne funkcje jądrowe. Prawdopodobnie odbywa się to pośrednio przez przysadkę, gdzie następuje zakłócenie sprzężenia zwrotnego albo przez nadnercza i odbywającą się w nich produkcję androgenów.

Endokrynna funkcja jąder jest hamowana przez ACTH, kortykoidy i stres. Także serotonina i jej metabolity mogą zaburzać hormonogenezę jądrową.

Endokrynna funkcja komórek Leydiga podlega także wpływom wielu czynników niehormonalnych, takich jak niedożywienie, starzenie się, przekrwienie tkanek oraz czynniki powodujące przepływ krwi przez jądra. Wytwarzanie testosteronu jest hamowane przez grupę związków prostaglandyn F2a, PGEi i PGE2, które zmniejszają przepływ krwi przez jądra (Cendella, 1975).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *