Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Medycyna

Działanie antyestrogenowe

Czynność gestagenów polega na działaniu: 1) antyestrogenowym, 2) lu- teomimetycznym, 3) antyandrogenowym, 4) antymineralokortykosteroido- wym, 5) antygonadotropowym.

Działanie antyestrogenowe. Żaden gestagen nie ma zdolności wiązania się z receptorem dla estradiolu. Przeciwnie, wiele z nich ma zdolności hamowania resyntezy receptorów estrogenowych i indukcji działania 17(3- -dehydrogenazy w endometrium. Zmniejszenie syntezy prostaglandyn,. stanowiące inny mechanizm antyestrogenowego działania progesteronu, może być również spowodowane działaniem gestagenów syntetycznych. Test biologiczny do określenia aktywności antyestrogenowej progesteronu, potwierdzony badaniami biochemicznymi, polega na zdolności hamowania wzrostu macicy i rogowacenia nabłonka pochwy, spowodowanego przez estradiol. Szczególnie silne działanie antyestrogenowe mają norste- roidy, a wśród nich norgestrel (ryc. 27).

Uważa się, że niektóre gestageny mają również działanie estrogenowe (tab. 24), co zostało wykazane w badaniach wzrostu macicy. Wobec braku wiązania się gestagenów z receptorami dla estradiolu, można by uznać ten efekt jako wynik metabolizmu gestagenów do estrogenów, Wiązanie się niektórych gestagenów z receptorami dla androgenów może dać efekt

> Pobudza działanie 17-dehydrogenazy, umożliwiając przekształcenie estradiolu–estrong< Zmniejszenie stężenia estradiolu tkankowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *