Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Bóle miesiączkowe

Bóle miesiączkowe (dysmenorrkoea) mają swe źródło w przekrwieniu narządów miednicy małej, powstającym w każdej miesiączce. Pociąga ono za sobą czasowe powiększenie się (obrzęk) mięśniaka, co staje się przyczyną wybitniejszego rozciągnięcia ściany macicy, odczuwanego jako ból.

W przypadkach mięśniaków podśluzowych, a także śródściennych, usadowionych w niedalekiej odległości od błony śluzowej, dochodzi również – tak w czasie miesiączki, jak poza nią – do bólów, które mają charakter napadowy i odpowiadają skurczom macicy (patrz mięśniaki podśluzowe).

Bóle, które powstają wskutek ucisku na nerwy i naczynia krwionośne w otoczeniu mięśniaka, występują obok innych objawów uciskowych, których rodzaj uzależniony jest od czynności uciśniętego narządu (patrz objawy uciskowe).

Najsilniejsze bóle i to zarówno miesiączkowe, jak międzymiesiączkowe towarzyszą zwykle powikłaniom mięśniaka. Najczęstszym takim powikłaniem są zmiany zapalne przydatków macicy. Przewlekłe zapalenia tych narządów mogą powodować bóle bądź o typie stałym, bądź napadowym, których nasilenie ulega częstym wahaniom. W przebiegu tych procesów zapalnych przychodzi niekiedy do wytworzenia się zrostów mięśniaka z przydatkami, z siecią, z otrzewną i z jelitami, co również przyczynia się do występowania bólów.

Przyczyną bólów mogą być jednak także zmiany wtórne w obrębie samych mięśniaków. Obumarcie i zakażenie mięśniaka (ropniak) bywa powodem bardzo silnych bólów. Mięśniak jest wówczas wrażliwy na ucisk, a powłoki brzuszne ponad nim wykazują wyraźnie zwiększone napięcie. Silne bóle towarzyszą również nagłemu skrętowi szypuły mięśniaka podsurowiczego. Obumarcie guza i nagły skręt jego szypuły dają również niekiedy objawy otrzewnowe (wymioty, zatrzymanie wiatrów i stolca itd.). Jeśli skręt szypuły mięśniaka pociągnie za sobą skręt macicy (rotatio), występują, obok bólów w dole brzucha, także objawy pęcherzowe, polegające na utrudnieniu oddawania moczu, na pojawieniu się w nim krwi i na bolesnym moczeniu stwierdza się również powiększenie się macicy i jej wielką wrażliwość na ucisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *