Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

Ankylostomoza

Chorobotwórczość. Ankylostomoza (cincylostomosis) w pierwszym okresie – przenikania larw przez skórę, często między palcami stóp – powoduje świąd o różnym nasileniu, wywołujący konieczność drapania się, co sprzyja wtórnym zakażeniom bakteryjnym. W okresie zaś wędrówki przez płuca występują objawy zapalenia płuc. W fazie jelitowej chorzy skarżą się na nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę z ciemnymi stolcami, osłabienie i znużenie. Stwierdza się wówczas bladość powłok, obrzęki twarzy i stóp oraz apatię. W przebiegu ankylostomozy, zwłaszcza u dzieci, stwierdza się opóźnienie w rozwoju fizycznym i umysłowym. Należy podkreślić, że zarażenie w czasie ciąży może powodować uszkodzenie płodu. Niepokojąca jest możliwość przechodzenia larw do mleka kobiet karmiących, co prowadzić może do inwazji u noworodków.

Wykrywanie. Podstawą rozpoznania jest stwierdzenie jaj w kale. Możliwa jest także hodowla larw z kalu na płytkach agarowych. W diagnostyce ankylostomozy wykorzystuje się również metody serologiczne (odczyn wiązania dopełniacza, he- maglutynacji pośredniej, immunofluorescencji pośredniej i immunoelektroforezy). W badaniach krwi występuje: zmniejszenie liczby erytrocytów (niedokrwistość z niedoboru żelaza), zwiększona liczba krwinek kwasochłonnych oraz obniżone stężenie białka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *