Czytelnicy komentują

  • Dorota Nieskalana on Środki pobudzające Moim zdaniem szkoda zdrowia na takie środki pobudzające. Lepiej jest się dobrze wyspać, zacząć się dobrze odżywiać i uprawiać jakieś sporty. Nie trzeba faszerować się żadnymi lekami :) Ale kto co lubi. Na sen, owszem można brać jeżeli ktoś ma na praw (25/02/2015 at 8:08 PM)

Sprawdź

Medycyna

Sprawdź

AKROMEGALIA

Jak już podano powyżej, u ponad połowy chorych z akro- megalią występuje paradoksalna reakcja hormonu wzrostu na pobudzenie dopaminergiczne. Wyraża się ona zmniejszeniem wydzielania hormonu wzrostu zamiast zwiększeniem, które obserwuje się z reguły u ludzi zdrowych. Zjawisko to wykorzystano do zastosowania bromokryptyny w leczeniu akromegalii. Podjęcie decyzji o długotrwałym leczeniu bro- mokryptyną wymaga przeprowadzenia leczenia próbnego, monitorowanego oznaczaniem stężenia hormonu wzrostu w surowicy krwi, gdyż bro- mokryptyna zmniejsza wydzielanie hormonu wzrostu nie u wszystkich chorych. Eiekt leczniczy jest słabszy niż w przypadkach hiperprolakty- nemii i wymaga stosowania większych dawek 10-40 mg/24 h.

Znacznie rzadziej niż w przypadkach guzów prolaktynowych spostrzega się regresję gruczolaka przysadki. Ze względu na to, nie zaleca się leczenia bromokryptyną jako wyjściowego leczenia akromegalii, proponując następującą kolejność przebiegu leczenia:

– 1) leczenie operacyjne {usunięcie gruczolaka przysadki) – jeśli to możliwe – drogą przez zatokę klinową,

– 2) radioterapię w przypadku niedoszczętności zabiegu operacyjnego,

– 3) leczenie bromokryptyną w przypadku braku pełnej skuteczności dwóch poprzednio wymienionych metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *